pokrzywa zwyczajna
Zioła i ich zastosowanie, leczenie

Kłącza i korzenie pokrzywy

Kłącza i korzenie pokrzywy

O pokrzywie słyszał chyba każdy. Teorie o zbieraniu tylko górnych listków ścierają się ze zwolennikami całych, młodych roślin. Mielimy, suszymy, robimy herbatki, pijemy sok pokrzywowy. Po prostu pokrzywowy szał. A ja dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o kłączach i korzeniach pokrzywy.

O tym co podziemne w pokrzywie, możemy przeczytać u prof Ożarowskiego, dr Różańskiego czy publikacjach Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. A mimo to bardziej kochamy liście niż korzenie.

Korzenie pokrzywy wykopuje się jesienią lub wczesną wiosną. Myje i suszy w temp 40 stopni, a dopiero potem rozdrabnia.

Jakie właściwości ma korzeń?

Po pierwsze hamuje aromatazę. Nadmiar aromataz wywołuje u mężczyzn mniej testosteronu i ich „skobiecenie”objawiające się min rozrostem piersi, a u kobiet wręcz odwrotnie, powoduje ich „zmężczyźnienie” czyli pojawienie się choćby zarostu. Pokrzywa, więc pomaga osobom borykającym się z zaburzeniami ilości hormonów płciowych.

Dodatkowo w korzeniach znajdują się czynniki pobudzające wytwarzanie interferonu,limfocytów T i pomagające zwalczyć wirusy. Pośrednio wpływając na zmniejszenie nowotworów wywołanych przez wirusy onkogenne.

Korzenie, przez to, że wzmagają wydzielanie potu, moczu i żółci, oczyszczają organizm z ksenobiotyków i produktów przemiany materii.


Sprzymierzeńca w korzeniu pokrzywy zwyczajnej znajdą też Ci, którzy maja problemy z glukozą, cholesterolem i lipidami.


Masz problem z mała ilością erytrocytów, leukocytów, a Twój poziom hemoglobiny spada do poziomu podłogi-stosuj wyciąg z kłącza pokrzywy.


Poza tym pokrzywa przyspiesza krążenie krwi i dzięki temu mamy lepiej ukrwiony mózg,lepsze myślenie i samopoczucie.


Nie wspomne juz o działaniu p/zapalnym, czy wspamagającym ziarninowanie ran.


Jak przygotować korzeń pokrzywy?


Odwar-

2łyżki korzenia z kłączami zalać 2 szklankami wody i gotować 5 minut. Odstawić pod przykryciem na 30 minut. Pić 2-4x dziennie po 100-200ml. Czas kuracji 2 tyg. potem 1-3 tyg przerwy. Stosujemy jednak tylko max 3 cykle w kwartale.


Intrakt-

100g korzenia z kłączami zalewamy 500 ml ciepłego wina wytrawnego lub wódki 40% i odstawiamy na 2 tyg. Potem filtrujemy i stosujemy 10-15 ml 2x dziennie przez 7 dni. Robimy przerwę na 3 tygodnie. Kurację możemy powtarzać maksymalnie 2x w kwartale.


Przeciwskazania-choroba Cushina, zespół policystycznych jajników, poważne choroby nerek, przyjmowanie leków p/krzepliwych tzw na rozrzedzenie krwi (po konsultacji z lekarzem).

Post na podst. wykładów dr Różańskiego i ksiązki Ożarowski A. Jaroniewski W. – Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie.

Szeptunka Maria

Szeptunka Maria

Jestem kobietą, która postanowiła iść pod prąd, jeśli chodzi o trendy w medycynie akademickiej, szybkim żywieniu i “nowoczesnym” prowadzeniu domu. Skutecznie pokazuję, że można uwolnić się w swoim domu od komercyjnej chemii do sprzątania i sklepowych kosmetyków, leczyć substancjami naturalnymi. Jako wielodzietna matka, jestem przykładem, że można pogodzić macierzyństwo, pracę, hobby i prowadzić swoje życie zgodnie ze swoim sumieniem.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *