Zioła i ich zastosowanie, leczenie

Jeżówka purpurowa-odcinek 3

Jeżówka purpurowa – ciąg dalszy.
Dzisiaj chciałabym Wam zaproponować preparaty złożone, zawierające jeżówkę purpurową.

Pierwszy z nich to herbatka.

Mieszamy po 50 g każdego z ziół: ziele/kwiat jeżówki purpurowej, kwiatostan nagietka i liść babki lancetowatej.
Nagietek działa przeciwzapalnie, a babka lancetowata oczyszcza błony śluzowe i ułatwi odkrztuszanie wydzielin z dróg oddechowych.
Mieszamy i trzymamy w szklanym, szczelnym i oczywiście opisanym co w środku, słoju.
1/2 łyżeczki (2,5 ml) mieszanki ziół zalewamy 1/2 szklanki wrzątku. Zaparzamy 30 min pod przykryciem.
W ramach profilaktyki stosujemy po 1/2 szklanki naparu osłodzonego miodem lub sokiem z malin przed snem. Stosujemy przez 10-14 dni, potem przerwa na 3 tygodnie i kuracje powtarzamy.

Kolejne przepisy zaczerpnęłam z książek Zbigniewa T. Nowaka.
Do ich wytworzenia potrzebny będzie sok z jeżówki purpurowej. Większość gotowych preparatów z jeżówki zawiera alkohol np Succus Echinaceae z firmy PhytoPharm. Biorąc pod uwagę ilość alkoholu w pojedynczej, ostatecznej dawce to będzie to kilka kropli, bo dozujemy gotowego preparatu np. pół łyżeczki, czyli bardzo mało. Pewnie nie raz dzieciak w cukierku czy lodzie zje więcej, ale decyzja zależy od Was.

Pierwsza propozycja to miodek dla dzieci które już jedzą miód.

250 ml miodu lipowego, akacjowego lub spadziowego (jeśli nie jest płynny, trzeba go rozpuścić w kąpieli wodnej)
45g soku z jeżówki purpurowej
5 łyżek zmielonego pyłku kwiatowego
Wszystko dokładnie mieszamy w czystym, wyparzonym słoju i odstawiamy na 7-10 dni w chłodne miejsce np lodówka.

Dawkowanie: dzieci do 12 roku życia – 1/2 łyżeczki 1-2 razy dziennie, a starszaki po 1 łyżeczce 3x dziennie. Miodek staramy sie jeść wolniutko, z łyżeczki albo mieszamy z cieplutkim mlekiem (nie gorące!!) i popijamy. Kurację przeprowadzamy przez 10-14 dni i robimy przerwę na 2-3 tygodnie.
Miodek wzmacnia organizm wyczerpany długotrwałymi infekcjami, a stosowany podczas choroby – oczyszcza i skraca czas infekcji.

Kolejny przepis – krople.

225 ml soku z jeżówki purpurowej
50g soku z babki lancetowatej
300ml soku z podbiału
300 ml nalewki miętowej (Menthae piperitae tinctura)
Mieszamy wszystko w wyparzonej, szklanej, ciemnej butelce i odstawiamy na 5 dni.
Stosujemy u dzieci po 7 roku życia – 5ml kropli rozcieńczonych we wodzie lub soku 2x dziennie przez 7 dni, potem 1/2 łyżeczki przez 4-5 tygodni. Nastęnie należy zrobić 2-3 tygodniową przerwę.

Ewidentenie są to krople dla szkolniaków i starszych dzieci ze względu na obecność mentolu.Może on wywoływać silne alergie i zaburzenia w oddychaniu u maluszków.
Krople oprócz funkcji przeciwprzeziębieniowych, leczą stany zapalne zatok, udrożniają nos, działają przeciwkaszlowo, wykrztuśnie i regenerują błony śluzowe oskrzeli.

To tyle o jeżówce. Pewnie jeszcze wiele razy będzie się ta purpurowa piękność pojawiać w mieszankach, bo ochrony nigdy dość, ale na dzisiaj damy jej spokój.

Niedługo Święta, więc zrobię króciutką przerwę, ale zaraz po Wielkanocy wracam z nowymi propozycjami dla Was.
Do zobaczenia!

Zdjęcie użytkownika Ziołowe Szepty.

Szeptunka Maria

Jestem kobietą, która postanowiła iść pod prąd, jeśli chodzi o trendy w medycynie akademickiej, szybkim żywieniu i “nowoczesnym” prowadzeniu domu. Skutecznie pokazuję, że można uwolnić się w swoim domu od komercyjnej chemii do sprzątania i sklepowych kosmetyków, leczyć substancjami naturalnymi. Jako wielodzietna matka, jestem przykładem, że można pogodzić macierzyństwo, pracę, hobby i prowadzić swoje życie zgodnie ze swoim sumieniem.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *